Przesłanie na Niedzielę Morską (10 lipca 2016)

Papieska Rada ds. Duszpasterskiej Troski o Migrantów i Ludzi w Drodze

Przesłanie na Niedzielę Morską

(10 lipca 2016)

Nam, usadowionym wygodnie na kanapie we własnym pokoju gościnnym, trudno zrozumieć, jak wiele z naszego codziennego życia zależy od przemysłu morskiego i morza. Jeśli spojrzymy wokół, na miejsca, gdzie mieszkamy i pracujemy, uświadomimy sobie, że większość mebli i wyposażenia IT, których używamy, została przetransportowana statkami; nasze ubrania zostały przewiezione w kontenerach z drugiego krańca świata, a owoce, które zjadamy, były dostarczane przez chłodnicowce, podczas gdy tankowce przewoziły ropę i paliwo do naszych samochodów.

Bez handlu morskiego import i eksport towarów oraz kompletnych produktów nie byłby możliwy. Nawet wtedy, kiedy decydujemy się zrelaksować radośnie na  statku, nie myślimy o tysiącach ludzi morza pracujących ciężko, aby zapewnić nam wygodny urlop, by wszystko przebiegało sprawnie.

Ponadto, w ostatnich krytycznych sytuacjach na Morzu Śródziemnym załogi statków handlowych są na pierwszej linii, aby interweniować i ratować tysiące ludzi próbujących przybyć do Europy na pokładach przeciążonych, niezdolnych do podróży morskiej statkach i pontonach.

Prawie 1 200 000  marynarzy różnych narodowości (wielu z nich z krajów rozwijających się) na pokładach 50 000 statków handlowych transportuje prawie 90% wszelkiego rodzaju towarów. Nieprzebłagane siły otwartych mórz i oceanów stanowią znaczące ryzyko dla statków, a marynarze „ryzykują swoje życie” i to nie w jednym tylko wymiarze.

Życie fizyczne marynarzy jest wystawione na ryzyko, ponieważ poza zagrożeniami ze strony sił natury, piractwa i zbrojnych napaści, przemieszczanie się z jednego obszaru na inny i ciągłe dostosowywanie się do nowych sytuacji, jest w dalszym ciągu głównym zagrożeniem bezpieczeństwa załóg. Ich równowaga psychiczna jest narażona na ryzyko, kiedy po długotrwałym przebywaniu na morzu odmawia im się zejścia na ląd i zakazuje opuszczania statku.

Życie rodzinne marynarzy jest w niebezpieczeństwie, ponieważ kontrakty zmuszają ich do pozostawania z dala od rodzin i bliskich przez wiele miesięcy, a często przez kilka lat z rzędu. Dzieci dorastają bez ojców, a cała odpowiedzialność za wychowanie spoczywa na barkach matek.

Praca człowieka i godność marynarzy są w niebezpieczeństwie, kiedy z powodu nadgodzin są nadmiernie wyzyskiwani wielogodzinną pracą, a wypłata ich zarobków jest opóźniana miesiącami, zaś w przypadku porzucenia przez armatorów marynarze nie są opłacani w ogóle.

Co więcej, kryminalizacja marynarzy jest poważną troską zważywszy, że szczególnie w obecnych latach pewna liczba działań uprzednio uznanych za zgodne z prawem została zaskarżona do sądu szczególnie w odniesieniu do wypadków, takich jak rozbicia statków i zanieczyszczenie środowiska, etc.

Zachęceni przez Papieża Franciszka, który wezwał kapelanów i wolontariuszy Apostolstwa Ludzi Morza, aby byli „głosem tych pracowników, którzy żyją z dala od swoich bliskich i stają w obliczu niebezpiecznych i trudnych sytuacji” jako Apostolstwo Ludzi Morza stajemy po stronie marynarzy, aby po raz kolejny powtórzyć, że prawa ludzkie i prawa pracy mają być przestrzegane i chronione.

Chcielibyśmy także wezwać rządy i kompetentne władze morskie do umocnienia Morskiej Konwencji Pracy (MOP) z 2006 r., zwłaszcza Przepisu 4.4., którego celem jest „zapewnić, żeby marynarze pracujący na statku mieli dostęp do urządzeń lądowych i usług dla zapewnienia ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia”.

Na koniec, z okazji dorocznych obchodów Niedzieli Morskiej chcielibyśmy przypomnieć wszystkim społecznościom chrześcijańskim i każdemu indywidualnie, jak ważne i zasadnicze dla naszego codziennego życia są zawód marynarza i przemysł morski.

Chcielibyśmy wezwać biskupów, zwłaszcza diecezji morskich, do ustanowienia i wspierania Apostolatu Morskiego jako „widzialnego znaku waszej czułej uwagi dla tych, którzy nie mogą doświadczyć zwykłej troski duszpasterskiej”.

Wyrażając naszą wdzięczność dla marynarzy za ich pracę, powierzamy ich i ich rodziny macierzyńskiej opiece Maryi, Gwiazdy Morza.

 

                                                                                                                          Kardynał Antonio Maria Veglio

                                                                                                                                       Przewodniczący

 

                                                                                                                                                          + Joseph Kalathiparambil

                                                                                                                                                                          Sekretarz