W dniu 8 grudnia br. obchodzono 91 rocznicę inauguracji zajęć na Akademii Morskiej w Gdyni. Z tej okazji w auli im. T. Meissnera została odprawiona Msza święta w intencji pracowników, studentów i absolwentów Akademii Morskiej. Mszę świętą koncelebrował metropolita gdański Jego Ekscelencja Księdz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Uczelnia została powołana do życia decyzją ministra spraw wojskowych gen. Józefa Leśniewskiego dnia 17 czerwca 1920 roku jako Szkoła Morska w Tczewie z dwoma wydziałami – Nawigacyjnym i Mechanicznym. Ze względu na trwającą wówczas wojnę polsko-bolszewicką zajęcia dydaktyczne zainaugurowano dopiero 8 grudnia 1920 r. Absolwenci uzyskiwali uprawnienia, jakie dawały studia wyższe. W 1930 r. szkołę przeniesiono do Gdyni, do nowo wybudowanego kompleksu budynków przy ul. Morskiej przemianowano na Państwową Szkołę Morską. W czasie II wojny światowej szkoła prowadziła działalność w Wielkiej Brytanii (Southampton, Londyn).
Po wojnie wróciła do dawnej siedziby, jako szkoła średnia. W roku 1949 Wydział Nawigacyjny przeniesiono z Gdyni do Szczecina, tworząc tam Państwową Szkołę Morską w Szczecinie. W roku 1951 przekształcono Państwową Szkołę Morską w Gdyni w 5-letnie Technikum Morskie Mechaniczne. W 1954 r. Wydział Nawigacyjny przeniesiono z powrotem do Gdyni a nazwę szkoły zmieniono na Szkoła Morska. W 1958 roku szkoła została przekształcona na pomaturalną szkołę techniczną z trzema wydziałami: Nawigacyjnym, Mechanicznym i Elektrycznym, wracając przy tym do nazwy Państwowa Szkoła Morska. Decyzją władz państwowych w latach 1967-1968 włączono w skład Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni Państwową Szkołą Rybołówstwa Morskiego w Gdyni. W roku 1968 przekształcono Państwową Szkołę Morską w Gdyni w Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. Jako Wyższa Szkoła Morska (WSM) w Gdyni uczelnia rozpoczęła działalność dydaktyczną 1 października 1969 roku.
W 2001 roku uczelnia otrzymała status akademii i zmieniła nazwę na Akademia Morska w Gdyni. W 2010 r. szkoła obchodziła 90-tą rocznicę swojego utworzenia.