Nowe Planetarium na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

W piątek 30 września 2011 r., w przeddzień uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Nawigacyjnym przy al. Jana Pawła II 3 miała miejsce uroczystość otwarcia i poświęcenia odnowionego i rozbudowanego Planetarium...

W uroczystości udział wzięli liczni zaproszeni goście, w tym władze Akademii Morskiej w Gdyni z Jego Magnificencją Rektorem profesorem Romualdem Cwilewiczem na czele, przedstawiciel Senatu Akademii Morskiej, członkowie Rady Wydziału Nawigacyjnego, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury pani Anna Wypych-Namiotko, pani senator Dorota Arciszewska, posłowie Tadeusz Aziewicz i Jarosław Sellin, wiceprezydent Gdyni pani Ewa Łowkiel oraz Krajowy Duszpasterz Ludzi Morza ojciec Edward Pracz.

Dzięki tej inwestycji Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni ma najnowocześniejsze Planetarium w Polsce. Projektor firmy Zeiss, którym teraz dysponuje to zupełnie nowa jakość. Można powiedzieć, że to obecnie najlepszy tego typu sprzęt w Polsce. Jakością przewyższa nawet projektor z warszawskiego Centrum Kopernik.

Co potrafi nowy projektor? - wszystko, albo niemal wszystko. Może pokazywać rzuty wszelkich galaktyk, mgławic, najjaśniejszych gwiazd, w oddaleniu, w przybliżeniu, w ruchu, statycznie, widoczne z dowolnego wskazanego miejsca na Ziemie i dla dowolnego momentu czasu. Można na przykład zobaczyć jak wyglądało niebo nad Nową Zelandią tysiąc lat temu i jak będzie wyglądało za tysiąc lat. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Aby podnieść jakość obrazu w Planetarium jaego kopuła została wymalowana specjalną antyrefleksyjną farbą, która jest biała, ale nie odbija lecz pochłania światło.

Z Planetarium korzystać będą studenci, którzy będą się uczyć astronawigacji. Wydział chciałby, aby mogli z niego korzystać także uczniowie liceów i gimnazjów z Gdyni i okolic. Jednak inwestycja została zrealizowana przy wykorzystaniu unijnych funduszy, co nakłada na uczelnię pewne ograniczenia. W tej chwili trwają poszukiwania odpowiedniej formuły, która pozwoliłaby korzystać z Planetarium uczniom szkół średnich. Ponadto trwają również poszukiwania sposobu, dzięki któremu z Planetarium mogliby korzystać mieszkańcy Gdyni i turyści odwiedzający miasto.

Planetarium, które stanowi odrębną budowlę w kompleksie budynków Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, zostało oddane do użytku w dniu 14 października 1979 roku. Nadano mu imię Antoniego Ledóchowskiego.  Powstało ono w miejscu dawnego warsztatu Akademickiego Klubu Morskiego.

W trakcie otwarcia zaproszeni goście zapoznali się z możliwościami jakie daje najnowszy projektor ZKP-4. Możliwe są m.in. pokazy:

  • rzeczywistego obrazu nieba w dowolnym czasie z dowolnego miejsca położonego zarówno na półkuli północnej, jak i południowej,
  • zjawisk astronomicznych związanych z dobowym ruchem obrotowym Ziemi,
  • zjawisk charakterystycznych dla astronomicznych pór roku,
  • zjawisk związanych z ruchem planet i Księżyca,
  • ruchu sztucznego satelity Ziemi po dowolnej orbicie,
  • podstawowych linii i płaszczyzn do wyznaczania współrzędznych na sferze niebieskiej, obliczeń astronomicznych i astronawigacyjnych,
  • prezentacji poszczególnych gwaizdozbiorów i Drogi Mlecznej.

Prezentacje mogą być uzupełniane popularno-naukowymi prelekcjami na temat aktualnych zjawisk astronomicznych (zaćmienie Słońca, Księżyca, planet, pojawienia się komet, rojów meteorów i innych ciał niebieskich), historii astronomii i najnowszych odkryć naukowych w  astronomii itp. itd.

Uzupełnieniem wyposażenia Planetarium są komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem symulacyjnym wielu zjawisk astronomicznych, projektory multimedialne i urządzenia nagłaśniające oraz projekcyjne. Laboratorium zostało także wyposażone w wysokiej klasy teleskop amerykańskiej firmy Meade.