Kaszubskie nuty

Pobyt w naszym ośrodku to również dobra okazja, aby poznać piękno kaszubskiej kultury. Tuż po sąsiedzku, bo
w Chmielnie ma swoją siedzibę Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie”. Wielopokoleniowy zespół
z zamiłowaniem kultywuje tradycję przodków, zdobywając uznanie na scenach w Polsce i poza jej granicami.
W swoim repertuarze ma piękne kaszubskie pieśni, tańce, muzykę oraz widowiska obrzędowe. Wśród tych ostatnich wielkim powodzeniem cieszy się
„Wesele kaszubskie” – które w sezonie letnim jest wystawiane w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie, stanowiąc nie lada atrakcję dla turystów. Jako jeden z nielicznych zespołów „Chmielanie” wykonują także taniec „Korkowi” 

w chodakach. Kapela zespołu gra m.in. na kaszubskich instrumentach ludowych, niespotykanych w innych regionach Polski – burczybasie, bazunie oraz diabelskich skrzypcach.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów

Inną atrakcją pobliskiego Chmielna jest Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, które powstało w roku 1993, na bazie rodzinnego warsztatu ceramicznego. Zwiedzający mogą zobaczyć na własne oczy proces ręcznego powstawania naczyń i ich dekoracji oraz wypalania. W sali pamięci zebrano przykłady wyrobów przedstawicieli ostatnich trzech pokoleń właścicieli muzeum. Kto zechce osobiście sprawdzić się przy garncarskim kole, ma tutaj ku temu niepowtarzalną okazję. Na miejscu można także nabyć upominki z gliny, które są produkowane w niewielkiej liczbie, właśnie na potrzeby pamiątkarskie.

Jarmark we Wdzydzach

Jarmark Wdzydzki to największa letnia impreza folklorystyczna na Kaszubach, która organizowana jest nieprzerwanie od 1973 r. przez Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, zawsze w trzecią niedzielę lipca. Jest to wydarzenie kulturalne przyciągające około 10 tys. osób – zarówno mieszkańców Pomorza, jak i turystów odpoczywających na Pojezierzu Kaszubskim. Z myślą o nich muzeum przygotowuje bogaty program, realizowany w czasie jarmarku na dwudziestodwuhektarowym terenie, na którym jest położone. Mają w nim swoje miejsce występy zespołów folklorystycznych, koncerty muzyki poważnej, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć połączone z możliwością ich nauki i zakupu gotowych wyrobów. Liczne rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami, a także spotkania z twórcami, rzemieślnikami i artystami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia.